Sucuk

Sucuk
Sucuk
Sucuk
Sucuk
Sucuk
Teknolojik alt yapının en üst seviyede olduğu modern tesislerimizde, hijyenik koşullarda ürettiğimiz Nergis Sucuklar, et ve baharatların buluşmasının en güzel örneğini sunuyor.
Güvenle tüketebileceğiniz Nergis Sucuklar mangal ve kahvaltı lezzetiyle vazgeçilmeziniz olacak.

Üretim Aşaması: %100 dana etinden üretimini yapmış olduğumuz Nergis Fermente Sucuk çeşitleriyle, sucuk üretiminde kullanmak üzere hazırlanan danna etler, üretilecek sucukların özelliklerine göre özel baharat reçetesiyle özelleştirilerek özel karıştırma makinelerinde karıştırılıp, homojen haline getirilen ürün iklimlendirme odalarında dinlendirilip, sinir ve kıkırdakları ayrıştırılan makinede çekilip kıyma haline getiriliyor. Hazırlanan kıyma, sucuk dolum makineleriyle, farklı lezzet ve çeşitlere göre ayrıştırılıp, üretüm tesislerimizde fermente edilerek, perakende aşamasına geçmektedir. Bu ürünlerimiz modern depoloma tekniklerinin uygulandığı soğuk hava odalarında, satışa hazır vaziyette beklemektedir.

Nergis Fermente Sucuk: Sinirlerinden ve kıkırdaklarından temizlenmiş, %100 dana etleri ile sıcık hamuru haline geitirilmiş et, özenle hazırlanmış baharat reçeteleri ile kaıştırılarak, nem oranları ve ph dereceleri iklimlendirme odalarında ayarlanıyor. gerekli aşamalardan geçen ürünlerimiz 250gr ve 10gr olarak paketlenip tüketicinin beğenisine sunulmaktadır.

Nergis Kasap Sucuk: %100 dana etinden elde edilen sucuk hamurlarının, doğal sığır bağırsağına doldurulmasıyla üretilir. Bu ürün çeşitlerimiz az baharatlı, az sarımsaklı ve acılı olarak tüketicilerimizin beğenisine sunulmaktadır.

Kırmızı Et Ürünleri

2014 © Nergis Gıda